Maha MLT 3000 digitaalinen ajovalotesteri

MLT3000 on digitaalinen ajovalojen testaus- ja suuntauslaite.

Suunniteltu erityisesti uusille ajovalo tyypeille kuten ksenon, laser, LED ja matriisi LED valot. Myös matrix 1 ja 2 luokan valot.

Toimintaperiaate on nerokkaan yksinkertainen: Ajovalon kuva heijastuu MLT 3000 sisällä olevaan takaseinään keräävän Fresnel linssin kautta. Kuva digitalisoidaan ja ohjelma määrittää kirkkaimman pisteen (HotSpot), jonka perusteella mittaus tehdään.

MLT:n sisällä on sähköinen gyroskooppi, joka kompensoi lattian vinouden aiheuttaman virheen.

Kiskopyörät ovat toimituksessa vakiona (OEM suositus). Muovi/kumi pyörät lisävarusteena.

Seuraavat auton valmistajat ovat hyväksyneet MLT 3000 -valotesterin:

  • Volkswagen
  • Audi
  • Porsche
  • Seat
  • Skoda

Lisävarusteena saatavilla mm:

  • Bluetooth yhteys tietokoneelle, joka näyttää mm.säädön ruudulla ja opastaa nuolin. Tallennus ja tulostus onnistuu myös.
  • Laser kohdistin. Punainen viiva, jolla kohdistus onnistuu helposti.
  • Kamera kohdistin. MLT:-n näytössä on kamera kuva ristikolla, jonka avulla kohdistus onnistuu
  • LED avustus palkki. Näyttää säädön ledeillä kun asentaja on säätämässä valoa mekaanisesti.
  • Kiskot, upotus tai pinta, jossa myös yliajon (5000 kg) kestävä malli (Rostferei)

MLT3000 ajovalotesteri käyttää Android -käyttöjärjestelmää. Näin ollen myös päivittäminen on helppoa USB -tikun avulla. Uusimman ohjelman saa suoraan valmistajan kotisivuilta veloituksetta (https://www.maha.de/downloads.htm).

MLT3000:n akut sijaitsevat jalustan alaosassa, jolloin painopiste on mahdollisimman matalalla. Akut ovat normaaleja 9,5 Ah akkuja, joita saa myös paikallisesti akkuliikkestä :-).

MLT3000:ssa ei ole pystysuuntaista lukitusta korkeudelle. Pysty pylvään sisällä on vastapaino, jolla kompensoidaan itse mittalaitteen paino. Näin MLT3000 kelluu ja on erittäin kevyt nostaa ja laskea.

MLT3000 on valmistetu alumiinistä ja teräslevyistä. Maalauksessa on käyetty 2-kerros jauheväri maalausta. Joten laite on tehty kestämään korjaamon kovia olosuhteita.

Huomion arvoista on myös se että vain digitaalisella ajovalotestrillä voidaan tarkistaa/säätää uuden aikaiset ajovalot (Ksenon, LED, Matrix, Laser).

Muilla malleilla voidaan ainoastaan kertoa onko valo päällä vai ei !!!

Uudet VW Touareg ja Porsche Panamera ajovalojen säätö onnistuu tällä hetkellä ainoastaan MLT 3000 -mallilla (VAS hyväksytty).

Tilausnumero: 321981019


 

Perinteiset järjestelmät voidaan testata/suunnata
Halogen
Bilux
Projektio linssit
Parapoiliset linssit
Muita ominaisuuksia
mittayksikkö "kelluu" pystytangon sisällä olevan vastapainon avulla -> ei lukkoja ja erittäin helppo käyttää
auton kohdistus joko hiusviiva kohdistimella, laserviivan avulla (lisävaruste) tai lisäkameran avulla, joiloin laitteen näytöltä näkyy auton asento
kosketusnäyttö (7")
ääniohjattu säätötoiminto, jolloin käyttäjän ei tarvitse nähdä näyttöä
voidaan kytketä Mahan Eurosystem ohjelmaan langattomasti tai kaapelilla
päivittettävissä tulevaisuuden ajovaloille
Erikoisomaisuuksia
kaarrevalojen mittaus
BMW DLS mittaustoiminto
Matrix -valon mittaustoiminto (Volkswagen)
LED ajovalot (Audi)
Laser ajovalot (BMW)
Dynaamiset ajovalot -mittaustoiminto
Matriisi LED ajovalot (AUDI)

 

Tekniset tiedot
Mittausalue ylöspäin Hotspot 0-800 mm / 10 m (0-8%)
  Vinous 0-300 mm / 10 m (0-3%)
alaspäin 0-700 mm / 10 m (0-7%)
vasemmalle 0-1000 mm / 10 m (0-10%)
oikealle 0-1000 mm / 10 m (0-10 %)
Ajovalon korkeus lattiasta 240 - 1500 mm
Mittausetäisyys 100 - 500 mm
Kirkkaus 0-125000 cd (Candela)
Valaistusvoimakkuus 0-200 lx (lux)
Käyttölämpötila +5 - +40 ast
Suhteellinen kosteus 20-80 %
Käyttöjännite 240 V tai 12 V (DC)

Asiakaspalvelu

 010 656 5200


Yhteydenottopyyntö

Tuote: Maha MLT 3000 digitaalinen ajovalotesteri



Anna määrä

Lisää

Palvelemme numerossa
010 656 5200